Výsledky vyhledávání v sekci: Life style
 • INVESTICE ROKU: JE PRO VÁS VETERÁN VHODNÁ KOUPĚ?

  Investování často bývá srdeční záležitostí a vyhodnocování jeho úspěšnosti na konci kvartálu či celého roku se pro mnohé stává adrenalinovým zážitkem. Titul “investice roku” by si však loni pravděpodobně neodnesly tradiční instrumenty typu akcií, komodit či zdravému rozumu odporující deriváty derivátů. Přestože některé z nich nabízely zajímavé výnosy, nadmíru dobře si vedly předměty mnohem romantičtějšího rázu – veterány. Přestože se jednoznačně řadí mezi spíše netradiční investice, těší se v posledním období vzrůstající oblibě. Dle odhadů vzrostla jejich cena za posledních 5 let o více než 100 % a tvořily tak zajímavou pojistku proti nástrahám globální ekonomické krize. Logicky se tedy nabízí otázka: Jedná se o nový rozmar bohatých či smysluplný tip “pro každého”?  Youngtimer – investice pro mladé i staréJde-li o veterány, většina čtenářů pravděpodobně zaznamenala pouze prodeje legendárních Ferrari z 50. let za miliony dolarů. Pravdou však zůstává, že člověk nemusí nutně cílit na italské hřebce či šlechtický Rolls-Royce. Pro mladého investora může být zajímavé zaměřit se na youngtimer prémiové značky, či vůz, jenž se svým věkem této kategorii blíží, zatím však zůstává mimo focus “velkých ryb”. Netroufl bych si zde činit jakákoli investiční doporučení, čistě pro ilustraci však zmíním, že mým oblíbencem je aristokrat s ostrovním rodokmenem – Jaguar. Nalézt prodejní kus na internetu není těžké. Přeskočte bezcenné “přestavěné Fordy” (modely X a S Type) a padněte okem na nejvyšší řadu XJ. Její nádherně hranatou verzi XJ 40, produkovanou v 80. a 90. letech, lze sehnat již od cca 70 tis. Kč, v rozumném stavu se poté prodává za dvojnásobek. Vyplatí se rovněž zašmátrat na zahraničních serverech, kde naleznete i limitované edice jako je Van Den Plas či Majestic. Tyto vozy sice za milióny dolarů nikdy neprodáte, časem však mohou být zajímavé. Přidanou hodnotu pak tvoří existence funkčního tuzemského klubu majitelů.  Pro patrioty – youngtimer made in ČSSRJe-li na vás britský luxus moc, zajímavé kousky lze nalézt i v českých luzích a hájích. Velmi diskutovaným druhem investice se stala tzv. “Erko” – československé sportovní coupé od Škody, které z důvodu snižujícího se počtu kusů získalo na ceně. Otázkou zůstává i budoucnost jeho nástupce Škody Rapid. Movitější čtenáři by pak neměli zapomenout na vozy stranických papalášů Tatra (603, 613 i porevoluční 700).Resumé? Investování do veteránů nevyžaduje milióny na účtu, přesto dle mého není pro každého, neboť se přeci jen jedná spíše o srdeční záležitost. Je rovněž potřeba mít na paměti, že tento druh investice si žádá dodatečné náklady v podobě servisu a parkování a nezapomenout, že i na veterány se vztahují základní pravidla trhu (bubliny a následný propad cen). Bezpochyby se však jedná o nevšední způsob diverzifikace vašeho portfolia, který pohladí po duši.Titulní foto: badeendjuh (morgueFile.com)

  24.duben 2019 - Napsal: Jan Železný

 • FOTOREPORTÁŽ: ZÁVODY VETERÁNŮ CARLSBAD CLASSIC 2015

  Návrat do časů, kdy byl vůz pojímán nikoli pouze jako objekt masové produkce, ale spíše jako umělecké dílo, sliboval zprostředkovat  již 3. ročník Carlsbad Classic – závodu veteránů na čtyřech kolech. Hlavní dějství rallye se odehrávalo v Karlových Varech, na seznam zastávek se však dostal i lázeňský Jáchymov, vzdálený jen několik minut jízdy od mého rodiště. O program na páteční odpoledne tedy bylo postaráno!Závody veteránů nikdy nezklamou…Jak se dalo čekat, Carlsbad Classic splnil, co slíbil, a na místě se z přijíždějících vozů vytvořila nádherná přehlídka krásy, elegance a luxusu. Níže nabízím několik fotografií, abyste si i vy mohli vychutnat atmosféru spjatou s blyštícími se chromových nárazníky, vůní benzínu, krásou luxusního dřeva a koženými řidičskými rukavicemi… to vše zasazeno do lázeňského prostředí hotelu Radium Palace…

  24.duben 2019 - Napsal: Jan Železný

 • FOTOREPORT: KARLOVARSKÁ VETERAN RALLYE V KYSELCE

  závody veteránů není v poslední době v západních Čechách nouze. Nejedná se přitom o překvapení. Lázeňský duch, vznešená architektura a nádherné parky tamních měst k pořádání podobných akcí přímo vybízejí. Nejedná se přitom pouze o známé Karlovy Vary, co nabídnout jistě mají i Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Jáchymov či renovující se Kyselka. Do posledně jmenované obce, kdysi luxusního lázeňského sídla spojeného se jménem výrobce minerálních vod Mattoni, zavítala v poslední červencový den Karlovarská veteran rallye. Již 15. ročník tradiční přehlídky nablýskaných pamětníků dob minulých opět přinesl vzrušující podívanou. K vidění byli vozy a motocykly z Velké Británie, USA či Německa, představili se však i zástupci domácích značek jako Škoda či Tatra. Právě její prvorepublikový exemplář s československou vlaječkou na kapotě, obklopený lázeňským parkem, se pro mě pravděpodobně stal vrcholem celé přehlídky.Karlovarská veteran rallye ve fotografiíchPro ty z vás, kteří jste tyto závody veteránů nemohli sledovat, nabízím krátký fotoreport. Navíc připomínám, že Karlovarská veteran rallye tu bude jistě i příští léto, poznámka ve vašem kalendáři na rok 2016 je tedy nutností. 

  24.duben 2019 - Napsal: Jan Železný